הנאום של אובמה בקהיר

נכתב ב-5 ביוני 2009, 12:02 | על-ידי לירון | קטגוריות: כללי

2

רק אני חושב שהתגובות ההסטריות לנאום הזה בעיתונות (ואולי בממשלה, אם להאמין לעיתונות) מוגזמות, שלא לומר מוגזמות מאוד, שלא לומר היסטריות?

קראתי את תרגום הנאום בויינט (ותסלחו לי שאין לי כוח להביא קישור). אין שם שום דבר מהפכני. אף אחד לא באמת האמין שנוכל להמשיך עם שיטת ההתנחלות-קריצה לעד, אז הכל בסדר. ז"א, את זה ידענו גם בתקופת קלינטון ובוש. שיום אחד יגיע הסוף. אז הנה, אולי הוא הגיע.

יש את העניין שאומרים שהוא "שולל מאיתנו את הריבונות" וכל מני חרא כזה, ובכן, את הריבונות נתנּו לארה"ב בהרבה נושאים (בראשם הנושא הכלכלי) כבר מזמן, ומרצון. יש לזה השפעה הרבה יותר גדולה מאשר הנושא הבטחוני. וחוץ מזה, ארה"ב ידועה בכך שבעזרת עוצמתה הכלכלית והמדינית (ואם זה נכשל, הצבאית) היא כופה את חזונה ורצונה על מדינות אחרות, בד"כ מדינות נחשלות ומפגרות כאלה ואחרות שמסרבות לפתור את העניין בצורה מתורבתת (ולשביעות רצונה של ארה"ב, כמובן).

נחשו איזה סוג מדינה אנחנו…

בקיצור, אין חדש תחת השמש. נחמד לראות פוליטיקאי כמו אובמה שיש לו מספיק ביצים כדי אפילו להתיימר להיות ישר. ובינתיים נראה שהוא באמת די ישר, בוודאי שביחס לפוליטיקאי. אולי יום אחד יהיה אצלנו כזה. אני חושב שכשזה יקרה אני באמת אבכה מהתרגשות.

וכנראה אחרי כמה חודשים, מאכזבה.

תגובות (2)

נוימן, נראה לי שאתה מפספס משהו…
אתה מקטין את הנאום כי הוא בסך הכל אמר דברים שנשמעים לך ברורים מאליהם…
מתי בפעם האחרונה שמעת מנהיג ישראלי, ערבי או אחר נואם על המזרח התיכון ופשוט אומר את האמת? מתי ראית מנהיג שכזה פשוט חותר לשינוי, ליציאה מהתקיעות הקיומית שלנו?
לחלופין, אם הייתי צריך לדמין שיגיע אחרי בוש נשיא חדש לארצות הברית, שבאמת יפעל כדי להגיע לסיום הסכסוך בינינו ובין הפלסטינאים, לשיפור מערכת היחסים של ארצות הברית והאיסלם וכו' – לא היית מדמיין משהו כמו אובאמה? בפעם האחרונה שבוש נאם במדינה ערבית, זרקו עליו נעליים. אתה באמת לא רואה את ההבדל?
נדמה לי שהשורה התחתונה שלך היא שאתה רואה את ההבדל הגדול – אתה רוצה להתרגש אבל מפחד להתאכזב… דרך אגב – יש הרבה גורמים שישמחו לאכזב אותך ולא רוצים לשנות את המצב הנאחסי שלי, גם בישראל, גם בפלסטין, גם במדינות אחרות. אובאמה לא יכול לשנות את מצבנו לבד – אבל במסגרת מה שהוא מסוגל לעשות, הוא עושה המון, וזה שינוי מרענן.

אני לא אומר שאובמה הוא לאשינוי מרענן (או מעשיו), אני אומר שהנאום לא מפתיע. לא נאמרו בו רעיונות חדשים. הוא מפתיע רק אם טמנת את הראש בתחת (כמו הפוליטיקאים שלנו).