התקנת עברית על Eee 900 (לינוקס)

נכתב ב-24 ביוני 2008, 16:34 | על-ידי לירון | קטגוריות: כללי

28

פוסט זה נכתב אליכם מה-Eee החדש שלי.

קניתי Eee בארה"ב, וכמובן שהוא הגיע ללא עברית, ז"א, ללא אפשרות להקליד עברית (מה שנקרא שפת קלט, או פריסת מקלדת, או וואטאבר). להתקין עברית בווינדוז אני יודע מתוך שינה, אבל לינוקס זר לי מאוד (לא לגמרי, אבל מאוד) והגרסה המיוחדת של Xandros שמותקנת פה – עוד יותר. מכיוון שאני מניח שאני לא הישראלי היחיד שקונה Eee בחו"ל ורוצה להתקין עליו עברית, החלטתי לכתוב את המדריך הזה. למעשה, זה די קל – כשיודעים מה לעשות… לי לקח כמה שעות להבין את כל הצעדים. :)

הבהרה: המדריך הזה נכתב בתור עזרה בלבד, כל האחריות מוטלת על הקורא. השתדלתי שכל מה שכתוב כאן יהיה נכון ולא מזיק אבל אני לא מבטיח כלום ולא לוקח כל אחריות. אם אתם חוששים מנזקים – אל תעשו את זה. כל נזק שיגרם, כאמור, על אחריותכם בלבד.

אז מה יהיה לנו כאן?

  1. אפשרות להקליד בעברית ובאנגלית (דהה)
  2. הוספה של סמלון חיווי (בדומה ל-HE ו-EN שאנחנו מכירים מווינדוז)
  3. הגדרת צירוף מקשים שיחליף שפת קלט
  4. בונוס: העפה של הסמלון המכוער שמאפשר לעבור בין סינית לאנגלית (למעשה, זה שלב חובה בשביל צירוף המקשים – אני לא יודע למה)

טוב, נתחיל!

דבר ראשון – אנחנו צריכים לפתוח חלון מסוף (terminal). את זה עושים עם צירוף המקשים Ctrl-Alt-T.

עכשיו נפתח את לוח הבקרה של KDE ונגדיר קלט עברי. נקליד kcontrol ונלחץ אנטר, והוא יפתח. בתוכו, נגיע בעץ אל Peripheral Devices ובתוכו Keyboard Layout. זה נראה כך: (כמו כל התמונות בפוסט, אפשר לראות אותה בגודל מלא בלחיצה)

עכשיו, נגלול למטה את רשימת השפות והמדינות שבצד שמאל עד שנגיע ל-Israel, ונקליק עליה פעמיים. היא תעבור לרשימת הפריסות הפעילות שבצד ימין. לחיצה על Apply שבצד ימין למטה, ויש לנו עברית! (ואפילו דגל ישראל קטן למטה)

השלב הבא – צירוף מקשים להחלפת פריסה. ננווט בעץ שבצד שמאל אל General Settings ובתוכו אל Keyboard Shortcuts. באמצע המסך שיפתח בצד ימין תהיה תיבת חיפוש, נכתוב בה את המילה layout, כך:

עכשיו צריך להגדיר את הצירוף הרצוי. לצערי לא הצלחתי להגדיר את Alt-Shift, אני אשמח אם מישהו יגלה לי איך. הצירוף הכי נוח לי (שגם עבד לי) הוא Ctrl-רווח. נגדיר אותו ע"י לחיצה כפולה על Switch to Next Keyboard Layout, ובחלון שיפתח פשוט ללחוץ Ctrl-רווח. שוב נלחץ Apply וסיימנו כאן – נסגור את החלון.

עכשיו נשאר לעשות שני דברים: לעשות שסמלון החלפת השפה יופיע תמיד, ולהעיף את הדבר הסיני ההוא (גם כי הוא מיותר [לי לפחות] וגם כי הוא תופס את הצירוף Ctrl-רווח).

נחזור לחלון המסוף שפתחנו קודם. אולי יהיו כתובות בו כל מני שטויות, תלחצו אנטר ותתעלמו. עכשיו נסיר את מערכת הקלט הסינית GCIN שמטרידה אותנו ע"י הפקודה:

sudo apt-get remove gcin

ואחרון חביב, כדי לקבע את סמלון החלפת השפה (וזה החלק הכי מסובך, וגם הוא די קל), נערוך קובץ הגדרות מתאים, ע"י הפקודה:

sudo kate /etc/alternatives/x-session-manager

שימו לב: לפי ההערה של איתמר למטה, עושה רושם שאצל חלק מהאנשים העורך kate לא מותקן, והם יצטרכו להשתמש בעורך nano שנראה שונה למדי אבל עובד בערך אותו דבר, פשוט לכתוב ככה (שימו לב איפה יש רווחים: אחרי sudo ואחרי nano):

sudo nano /etc/alternatives/x-session-manager

אז יפתח חלון העריכה (לא להבהל אם לוקח לזה קצת זמן. אם השתמשתם ב-nano זה יראה שונה, כאמור). נגלול עד הסוף למטה, עד לשורה שכתוב בה "sudo rm /tmp/nologin", ושם נלך לתחילת השורה, נלחץ אנטר, ואז נעלה בחזרה שורה אחת למעלה לשורה הריקה שיצרנו, וזה אמור להראות כך:

עכשיו כשאנחנו בתחילת השורה הריקה, נלחץ על Tab כדי להכנס לאותו עומק כמו שאר השורות, ונוסיף את השורה הבאה:

(sleep 3; /usr/bin/kxkb) &

עכשיו זה אמור להראות כך:

כעת, נסגור את החלון. כשקייט (תוכנת העריכה) תשאל אותנו האם לשמור את השינויים, נבחר ב-Save Selected, וזהו, סיימנו! עכשיו רק לאתחל את המערכת ולוודא שהכל עובד כמו שצריך.

המדריך מבוסס על הדפים הבאים:

http://wiki.eeeuser.com/howto:changelanguage
http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?pid=65557#p65557
http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?pid=284029#p284029

משחק מילים

נכתב ב-13 ביוני 2008, 2:33 | על-ידי לירון | קטגוריות: כללי

5

אם מישהו יגנוב את רשימת ההשמעה של גלגל"צ, הוא יהיה פליי-ליסטים?