מחשבה על גזענות, אפליה מתקנת וכו'

נכתב ב-23 בספטמבר 2007, 23:47 | על-ידי לירון | קטגוריות: כללי

2

גזענות (ושנאת האחר, לאו דווקא על בסיס אתני) ברמה זו או אחרת היא טבעית ובלתי נמנעת, תמיד היתה ותמיד תהיה, ונובעת מהפחד הטבעי שיש לבני אדם ממה שזר להם, ומהנטיה שלהם להכליל דברים כדי להצליח להתמודד עם שפע המידע שבעולם.

הדרך למנוע גזענות היא לגרום לאנשים להכיר זה את זה. הרי תכל'ס, כולנו בערך אותו הדבר. בערך. ערבים, יהודים, שחורים, לבנים, הומואים, סטרייטים, גבוהים, נמוכים, נשים, גברים. כולם אותו חרא. בערך. לא בדיוק. יש קבוצות עם מנהגים שונים ואולי קווי אופי דומים, אבל זה לא ממש משנה. לא באמת. בדרך כלל. אם במקום להפריד את עצמנו אחד מהשני נדאג שהילדים שלנו יגדלו בסביבה מעורבת ככל האפשר, הם לא ירגישו שהאנשים האלה שונים, או זרים, הם פשוט יהיו אנשים. השוני הויזואלי ייתפס כמו ההבדל בין שיער שחור לבלונדיני, שזה משהו שאמנם יש עליו סטריאוטיפים, אבל רובם כבדיחות, זה לא משהו שבאמת אנשים מאמינים בו ופועלים לפיו.

ואפליה מתקנת, לדעתי, זה סוג של חרא. אם רוצים לשפר את סיכויהם של בני קבוצה מסוימת להתקבל לאוניברסיטה, למשל, צריך לכוון אליהם לפי דברים אובייקטיביים כמו מצב כלכלי, ממוצע ציוני בגרות של כל התלמידים בעיר שלו, או משהו כזה. כי אחרת, אתה מנציח את השוני שלהם, את זה שהם "האחר". כי בחור ערבי שמתקבל לאוניברסיטה כי הוא עני יותר, יודע שהוא יכול לצאת מהעוני הזה (ועזבו לרגע חסמים אחרים, זה לא קשור), ואז הוא יהיה כמו כל אחיו הסטודנטים, אבל בחור ערבי שמתקבל כי הוא ערבי, זה רק מקבע אצלו, ואצל אלו שסביבו, את הזהות שלו כ"ערבי", מישהו שונה ממך. ואת זה שהוא ערבי הוא לא יכול לשנות – וגם לא צריך! כי זה לא משהו שצריך להיות רלוונטי לקיומו בחברה. ואני סתם בחרתי ערבי, באותה המידה זה היה יכול להיות הומו, או אישה, או עולה חדש יהודי. נכון, זה לא גורף, יש מקרים שבהם לתת עדיפות לקבוצה מסוימת יכול לעבוד – אבל לדעתי הם היוצאים מן הכלל, ובהרבה מקומות שוקלים את האפשרות הזאת כי לבחון נתונים אחרים זה קשה יותר.

יש אנשים ומוסדות שזה מפחיד אותם. חס וחלילה שהבת הלבנה שלהם תראה את הילד השחור כשווה אליה, הם עוד עלולים להתחתן! חס וחלילה שהבן היהודי הטוב שלהם ירגיש בנוח עם הבת הגויה של השכנים, הם גם עלולים להתחתן! התבוללות! רחמנא ליצלן! הגישה הזאת, שאני אמנם מבין אותה (כי לכל אחד נוח עם התרבות שלו והוא מפחד ממה שיקרה לה אם "ידללו" אותה אנשים מתרבויות אחרות), מתדלקת את השנאה והפחד מהאחר. אני חושב שכן, איפשהו, הימנים בארה"ב שלא רוצים שהומואים יוכלו להתחתן עושים את זה כי אין להם מושג מה זה בכלל הומו, הם מפחדים מזה, כמו שסטיבן קולבר אומר בצחוק – "They're trying to turn me gay". אם הם היו בסביבה שיש בה הומואים, הם לא היו מפחידים אותם, כי הם היו רואים שלא כל הומו מנסה לזיין אותם בתחת כשהם מסתובבים.

הנושא הזה מעצבן אותי.

תגובות (2)

המקום ממנו האפליה המתקנת מגיעה, הוא כדי לאזן את הסטטיסטיקה, אם 1 מתוך 1000 ערבים עושה תואר כאשר 1 מתוך 5 יהודים עושה תואר (המספרים שלי לא מבוססים על כלום),
הדרך הכי מהירה לתקן את זה היא להכניס כמה שיותר ערבים לאוניברסיטה.

לעומת זאת אם תנסה לעשות זאת בעקיפין ע"י הכנסת אנשים ממצב כלכלי נמוך לאוניברסיטה, יגיעו הרבה יהודים ופחות ערבים, כי בסה"כ יש כאן (עדיין) יותר יהודים מערבים, ואז יונצח המצב של הרבה ערבים בלי תואר.

אז תבוא ותגיד: מה זה חשוב אם הם ערבים בלי תואר או יהודים בלי תואר, אמרנו שאין הבדל בין קבוצות אתניות, מה שחשוב הוא שאנשים עניים יהיו נגישים להשכלה. אוקיי, אבל ככה אתה בעצם מנציח בתודעה את זה שערבים הם אנשים פחות משכילים מיהודים.

זה כנראה ויכוח פוליטי ללא פתרון מתמטי, אבל מי שיזם את האפליה המתקנת כנראה בא מאותו כיוון מחשבה שלך: לבטל את הסטיגמות והגזענות. פשוט לדעתו צריך לעשות את זה ע"י "כור היתוך" בו כולנו נהיה דומים (במקרה הזה, בעלי השכלה), ואתה מציע לעשות את זה ע"י "הכרה בזה שיש אנשים שונים תוך ידיעה שהם גם בני אדם שווים".

לתכנית שלך כנראה ייקח יותר זמן באמת להשוות את מצב ההשכלה בין יהודים לערבים.

אגב אני לא טוען כאן שאני בעד האפליה המתקנת באוניברסיטאות. אני באמת לא יודע אם הבעיה הגדולה שלנו זה הפער ההשכלתי בין יהודים לערבים, או שיש בעיות דחופות יותר שמקבלות פחות תשומת לב ותקציב.

אני מבין אותך, ואני לא שולל לחלוטין אפליה מתקנת, כך שיכול להיות שבמקרה הזה זה הדבר הנכון, סתם נתתי דוגמא. פשוט נראה לי שלוקחים את זה בתור "הפתרון הקל" שהוא לאו דווקא הפתרון הנכון.

וזה לא "הכרה בזה שיש אנשים שונים תוך ידיעה שהם גם בני אדם שווים", כמו שזה "יש אנשים שונים אבל השוני שלהם אינו רלוונטי לעניין", כאשר העניין משתנה בהתאם, אהם, לעניין.