שפה ותקינוּת-פוליטית

נכתב ב-19 בדצמבר 2007, 20:00 | על-ידי לירון | קטגוריות: כללי

2

באנגלית, יש כמה תארים שאפשר לייחס למשהו שאתה חושב שהוא גרוע. אני רוצה לדבר על כמה מהם, שעלולים להחשב ע"י אנשים למעליבים. נניח שאני רוצה לומר שטלפונים סלולריים הם גרועים, לא מבחינה טכנית, אלא פשוט, מעפנים, כמו שהייתי אולי אומר בעברית:

(1) Cellphones are gay.

ככה אני יכול להגיד לאדם "אני לא הייתי רוצה טלפון סלולרי, אני חושב שהם דפוקים. כקונספט". עכשיו, יכולים לבוא אנשים ולומר, היי, אתה מתייחס ל-gay כאילו זה דבר רע. אתה משתמש בתכונה הזאת כדי לתאר דברים רעים, משמע, אתה חושב שלהיות הומוסקסואל זה רע. אוקיי, נבחר מילה אחרת, יותר מקובלת, יותר ותיקה בהקשר הזה:

(2) Cellphones are lame.

עכשיו אני חושב שרוב האנשים לא היו מתלוננים. ולמה בעצם? הרי גם lame זו תכונה. יש הרבה אנשים צולעים בעולם, למה אני אומר שהם גרועים ומתייחס אליהם כמשהו רע? אפשר לטעון שצליעה זה באמת משהו רע, נכות, בעוד שהומוסקסואליות זו פשוט תכונה של בנאדם, כמו צבע שיער או גובה, ושאין משהו רע בזה כשלעצמו. אני מסכים כמובן, אבל לצורך הדיון, אני אומר שיש אנשים בעולם שהיו מעדיפים להיות צולעים ואף יותר מכך, למשל קבצנים שמטילים בעצמם מומים כדי שיקבלו יותר כסף. מהצד השני, אני בטוח שיש לא מעט הומוסקסואלים בעולם שהיו רוצים להיות סטרייטים; יש אפילו כאלה שהולכים לכל מני מקומות ש"מרפאים" אותם, בד"כ כל מני נוצרים מטורפים. אז אי אפשר לומר שיש בין התכונות הבדל של שמיים וארץ. הן שונות, אבל אף אחת מהן לא במובהק רעה או במובהק טובה, אולי אחת יותר רעה מהשניה, אולי לא, אבל זה בטח לא חד משמעי.

ננסה מילה אחרת:

(3) Cellphones are weak.

שכיח בעיקר בסאות'פארק. :) גם פה יש לנו תכונה, יותר כללית, פחות חד משמעית. מהי חולשה? האם אנשים חלשים פיזית? האם אנשים חלשים נפשית? למה ראוי להשתמש בתכונה שלהם כציון לגריעוּת? נכון, באופן כללי עדיף להיות חזק מאשר להיות חלש, בכל תחום מסוים, אבל עדיין, אם מלומר על משהו שהוא גיי אפשר ללמוד שאתה מפלה הומוסקסואלים, לבטח מזה שאתה אומר על משהו שהוא חלש אפשר ללמוד שאתה מפלה חלשים! ואי אפשר לומר שהחלשים הם לא קבוצה חלשה, זאת סתירה לוגית וסמנטית. ננסה משהו אחר:

(4) Cellphones are bad.

מה עם "רע"? האם זה בסדר להפלות אנשים רעים? להם אין זכויות? אז נכון, רע זה רע, אבל בטח יש אנשים שאני מחשיב רעים, או רעים במידה כלשהי, שאוהבים את התכונות שאני מחשיב רעות. אנשים שדוקרים אנשים אחרים במועדון בד"כ לא יחשבו שהם עשו משהו רע, הוא הסתכל לא יפה על החברה שלהם או משהו, הם אחלה-גברים! אני חושב שהם רעים. אז זה לא כזה חד משמעי פתאום… אז למה מותר לי לעשות את זה? מה, רוע זו פחות תכונה אנושית מהומוסקסואליות? או מצליעה?

התשובה: כן! למה? כי "רע" היא מילה שיש לה משמעות קצת שונה עבור כל דבר שאותו היא מתארת. כשאני אומר על אדם שהוא רע, אני לא מתכוון לאותו "רע" שאני מתכוון אליו כשאני אומר שסרט כלשהו הוא רע,  או שמכונה כלשהי היא רעה. אלו שלוש משמעויות שונות של "רע", ויש עוד אינספור. אבל זאת לא מילה כ"כ מיוחדת. זוכרים של-lame כמעט אין מתנגדים? למה זה? כי גם לזה יש כמה משמעויות, והמשמעות שמעניינת אותנו כבר טבועה חזק בשפה. כשאומרים על סרט שהוא lame, לא מתכוונים שהוא צולע ברגלו, מתכוונים שהוא מעפן. ולכן זה לגיטימי להשתמש בזה, כי חוץ מהדמיון הפונטי בין המילים, והשורש המשותף שלהן, אין בינהן כבר ממש קשר. אותו דבר עם gay: כשאתה אומר על משהו שהוא gay, אתה לא אומר "הוא כמו הומוסקסואל, והומוסקסואלים זה רע!". אתה פשוט מתכוון שהוא מעפן. אז נכון שיש לזה שורש שקשור להומוסקסואליות, אבל זו כבר לא המשמעות שיש למילה הזאת בהקשר הזה.

אז בפעם הבאה שאתם נרתעים משימוש במילה מסוימת, תחשבו: איזו משמעות באמת יש לה? ולא רק במילון. איזו משמעות יש לה בהקשר בו השתמשו בה. כי אם הופכים מילה כלשהי לטאבו, זה רק הופך לבדיחה. מה שצריך להיות טאבו זה הקונספט: האפליה על בסיס גזע, מין, נטיה מינית, דת וכו'. הם הדברים הרעים, לא הייצוג המילולי שלהם.

תגובות (2)

אני לא מבין את הטיעון שלך – הפירוש המילוני של gay הוא "עליז".
כשאתה מנסה לתאר את הפלאפונים בצורה שלילית אתה משתמש במשמעות הטעונה (הומו) ללא התייחסות לפירוש המקורי, וזאת בניגוד לדוגמאות האחרות שנתת.
"צולע", "חלש" ו"רע" הם במשמעותם הזו (השלילית) גם כשאינם מיוחסים לבני אדם בכלל. כלומר, אתה משתמש בהם כשהם "תמימים", ואינם תחת פרשנות חברתית/פוליטית כלשהי.

חוץ מזה ברור ש- Cellphones are lesbian…

אין טעם להשתמש בטענה שהפירוש של גיי הוא "עליז" כי זה היתממות. הנקודה היא שאין ספק שיש לזה פירוש של "הומוסקסואל", אבל זה לא הפירוש היחיד שלו.