אוהבים להעלב?

נכתב ב-5 בדצמבר 2007, 19:42 | על-ידי לירון | קטגוריות: כללי

0

אם אני אומר "לשאול את סטיבן הוקינג שאלה במתמטיקה תיכונית זה כמו להשתמש בטנק כדי לחלק עיתונים", זה לא משפיל או פוגעני כלפי הוקינג, כי אני לא משווה אותו לחפץ כלשהו, אלא רק עושה אנלוגיה, נכון? יופי.

אז עכשיו אני יכול לספר את הפואנטה שלי.

לפני כמה שבועות, סיפרתי למישהי שכמו שאמרתי בפוסט שלי על הפרדוקסוטאור, "קשה למצוא בחורה שאין לה כל מני תפישות מוזרות לגבי החיים, מערכות יחסים, וכו'. ושגם יהיה מעניין לדבר איתה. ושגם תראה טוב (לא דוגמנית! אבל טוב!)" – כך כתבתי לה, מילה במילה. היא, בתגובה, ענתה ש"עולה ניחוח מעט צרכני מהניתוח שלך", וש"אדם הוא לא רק סכום 'תכונות' או 'התאמה'". בעיני, זה כמו להגיד שאם אתה משתמש בנעל להרוג ג'וק, אתה מוריד מהערך שלה כמשהו שאפשר ללכת איתו. מה לעזאזל הקשר? ולא, אל תגידו שאני משווה נשים לנעליים, כי גם לא השוויתי את הוקינג לטנק. אפשר גם לומר שזה כמו שלחלק עיתונים עם טנק מוריד מהערך שלו ככלי לחימה, אבל זה לגמרי אותו הדבר.

בכל אופן, למה אנשים נוטים לקחת את הפירוש האקסקלוסיבי במקום האינקלוסיבי? אם אני אומר על משהו שיש לו תכונה X, האם זה אומר שאין לו אף תכונה אחרת, בהנחה שהתכונות האחרות לא סותרות? האם זה שאפשר לחזות התאמה זוגית, במידה מסוימת, לפי קריטריונים מסוימים, אומר שבני אדם (או נשים/גברים בפרט) הם רק אוסף ה"ציונים" שלהם בכל קטגוריה (גם לו היה כזה דבר)?

אני מקשר את זה לנטיה לחפש ממה להעלב. הרי גם האדם הווכחני ביותר לא היה רואה פסול בדוגמא שלי עם הוקינג מהפסקה הראשונה. ומכיוון שהראיתי (בערך) שהיא שקולה (בערך) לדוגמא עם הנעל, ולכן בהכרח מעליבה (בערך) באותה המידה, זה שאומר (בערך) בכלל לא. ולכן, אם אדם נעלב ממנה, בתואנה שהיא מהווה השוואה של נשים לנעליים, הוא מחפש ממה להעלב.

באותו אופן ניתן לקחת דוגמא שבה לא הייתם מסיקים מזה שאני אומר ש"לתוכנה כלשהי יש ממשק יפה" מסקנות לגבי דעתי אודות יציבותה או איכות הפלט שלה, כי הייתם יודעים שאין קשר בין התכונות. ולכן, אם במצב אחר אתם מסיקים מדעתי לגבי תכונה X מסקנה אודות דעתי על תכונה Y, והמסקנה הזאת מעליבה אתכם, זה סימן שאתם מחפשים ממה להעלב.

תחשבו על זה!

(אגב, להשתמש בהוקינג להבהרת נקודה אודות השוואה לחפצים זה מצוין, כי למרות פרסומו הרב והצלחתו בחיים, אין ספק שאם תסתכלו על זה בסה"כ, רובנו היינו מעדיפים שתהיה נגדנו אפליה בכל תחום בחיים מאשר לחיות כמוהו, ולכן, הוא מנצח בכל "תחרות מסכּנוּת" שאפשר לדמיין)

אין אפשרות לכתוב תגובות.